27. Świetokrzyskie Dni Muzyki

 

12 KWIETNIA, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA

FINAŁ
SYMFONIA ELEGIJNA


CEZARY SANECKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MIECZYSŁAW GAWROŃSKI dyrygent
AGATA KWIECIŃSKA słowo o muzyce

E. KNAPIK Corale, interludio e aria**
G. BACEWICZ Koncert na fortepian i orkiestrę**
Z. NOSKOWSKI II Symfonia c-moll Elegijna**

** pierwsze wykonanie w Kielcach

kup bilet on-line


Koncert rozpocznie przepełniony ekspresją utwór E. Knapika Corale, interludio e aria, w którym kompozytor świadomie nawiązuje do tradycji. Dominantą utworu jest jego walor emocjonalny – emanujące ciepło i mistyczna żarliwość. Głęboko uczuciowy jest również Koncert fortepianowy G. Bacewicz, który oprócz pianistycznej wirtuozerii wypełniony jest także – jak choćby w pełnym rozmachu i żywiołowości finałowym oberku – akcentami dramatycznymi. Natomiast II Symfonia Elegijna Z. Noskowskiego to kumulacja wewnętrznych napięć, na które składają się: duch walki zbrojnej, rezygnacja, krzyk rozpaczy, wizja porażki, ale także głos triumfu.

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.



CEZARY SANECKI
Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Jest zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej Krzysztofa Pendereckiego na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w 1986. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XIX i XX w. Na swym koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, które prezentował podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą. Posiada w swym dorobku nagrania radiowe i telewizyjne, m.in. dla Radia Łódź, Radia i TV Katowice, Programu II Polskiego Radia, Radia MDR Figaro (Niemcy), TV Muziek (Holandia). Nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką klasyków i muzyką polskich kompozytorów współczesnych. Bierze udział w pracach jury konkursów pianistycznych. Oprócz pracy artystycznej od lat prowadzi działalność o charakterze społecznym i organizacyjnym. Był inicjatorem Konkursu Muzyki Kameralnej w Częstochowie. W celu promocji młodych pianistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi realizuje cykl koncertów Wiosna z fortepianem. Z jego inicjatywy w 2009 został powołany I Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny, przekształcony następnie w Letnią Akademię Muzyki. Od 2012 jest rektorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.


MIECZYSŁAW GAWROŃSKI
Dyrygent, nauczyciel akademicki; studiował w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego) we Wrocławiu, uzyskując dyplom z perkusji i dyrygentury (studia pod kierunkiem Tadeusza Strugały). Wachlarz jego zainteresowań i dokonań jest różnorodny, pracował m.in. jako kierownik muzyczny we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, muzyk solista i II dyrygent w Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej, kierował studencką orkiestrą symfoniczną, pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Kaliskiej Prowadził liczne koncerty w kraju i za granicą, także na znanych festiwalach muzycznych (Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Musica Polonica Nova we Wrocławiu). Dokonał wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej. Równolegle rozwijała się, trwająca nieprzerwanie do dziś, praca pedagogiczna: obecnie prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wielokrotnie recenzował dorobek artystyczny oraz rozprawy doktorskie i habilitacyjne w dziedzinie sztuki muzycznej przeprowadzane w Akademiach Muzycznych w Katowicach, Krakowie i Poznaniu i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie promował i recenzował prace dyplomowe na kierunku dyrygentura. W 2010 z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł profesora sztuk muzycznych. Obecnie (od 8 lat) pełni funkcję dziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii na wrocławskiej Uczelni Muzycznej.


AGATA KWIECIŃSKA
Dziennikarka muzyczna, absolwentka kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW (muzykologia, prawo). Od 2005 roku związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie od 2012 do 2018 prowadziła autorską audycję Five o'clock. Obecnie prowadzi audycję Po herbacie”. Od 2013 roku Redaktor Naczelna portalu Muzykoteka Szkolna poświęconego edukacji muzycznej prowadzonego przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny (dawniej NInA). Współpracowała także z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, w 2015 roku była Rzeczniczką Prasową 17. Konkursu Chopinowskiego. Publikowała m.in. w Ruchu Muzycznym, dwutygodnik.com, Tygodniku Powszechnym i Polskiej Redakcji Deutsche Welle.


strona główna

Kwiecień 2019