11 czerwca, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

ROBERT ŁAGUNIAK skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
BARBARA POPŁAWSKA /Kazachstan/ dyrygent
(dyplomantka AM we Wrocławiu)

W. A. MOZART Uwertura do opery Dyrektor teatru
H. WIENIAWSKI II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
F. SCHUBERT VI Symfonia C-dur D 589

Koncert na VOD
Wykup dostęp

W jednoaktowym singspielu W. A. Mozarta Dyrektor teatru akcja została umieszczona w czasach współczesnych kompozytorowi i opowiada o utrapieniach tytułowego dyrektora Franka, który chce otworzyć teatr i skompletować zespół aktorów. Jednak bankier, gotów finansować teatr, ma jeden warunek: obsadzanie w rolach swojej narzeczonej.
Po zabawnej uwerturze zaprezentujemy II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Jest to muzyka intymno-liryczna. Trzy części koncertu połączone są interludiami. Część druga, Romans, jest trójczłonową, natchnioną pieśnią z dramatycznym epizodem środkowym, jedną z najpiękniejszych kart polskiej liryki instrumentalnej. Jako solista wystąpi bardzo obiecujący młody skrzypek – Robert Łaguniak, ale już z 80 trofeami konkursowymi w dossier. Vi Symfonia C-dur Franciszka Schuberta posiada klasyczne fundamenty formalne. Jej brzmienie jest jednak dla Schuberta niezwykle charakterystyczne. Niektórzy badacze widzą VI Symfonię C-dur „rozpiętą” między Beethovenem i Rossinim. Ale geniusz Schuberta objawia się w stworzeniu zeń jednej, bardzo spójnej, przekonującej, indywidualnej i rozpoznawalnej całości. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi nasz gość z Kazachstanu – Barbara Popławska, obecnie na roku dyplomowym studiów magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

ROBERT ŁAGUNIAK
Jest jednym z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych skrzypków młodego pokolenia w Polsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dr hab. Kariny Gidaszewskiej.
Laureat 80 konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. nagrody specjalnej na XV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego oraz II nagrody i 5 nagród specjalnych na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego.
Obecnie wraz z Martą Gidaszewską współtworzy jeden z najbardziej cenionych zespołów kameralnych w Polsce – Polish Violin Duo, który wygrał kilkadziesiąt konkursów międzynarodowych na całym świecie.
Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Niemczech, Chinach, Włoszech i Holandii. Jego występy były transmitowane na antenach TVP Kultura, Programu Drugiego Polskiego Radia. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu "Młoda Polska".

BARBARA POPŁAWSKA
Urodziła się w Ałmatach (Kazachstan) w rodzinie polskich repatriantów. Studiowała w Almaty College of Music im. Piotra Czajkowskiego na kierunku dyrygentura chóralna, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest także absolwentką studiów licencjackich na kierunku dyrygentura na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. dr. hab. Marka Pijarowskiego, u którego kontynuuje naukę, będąc obecnie na roku dyplomowym studiów magisterskich.
Zdobyła I nagrodę w Państwowej Olimpiadzie Studenckiej w Kazachstanie w kategorii dyrygentura chóralna (2015). Jest laureatką II miejsca w Lipinski International Orchestra Conducting Competition w ramach China Europe International Culture and Arts Festival (2019). Zdobyła wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego (2020). Uczestniczyła także w Almaty International ConductingCompetition (2019).
Współpracuje z młodymi wrocławskimi kompozytorami, prowadząc liczne prawykonania, między innymi w ramach Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej Wieloznaczność Dźwięku oraz Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzyka i Prawo.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga