11 maja, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

STANISŁAW DZIEWIOR trąbka
MICHAŁ DZIEWIOR fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

J. B. G. NERUDA Koncert na trąbkę
D. SZOSTAKOWICZ Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę c-moll op. 35
W. A. MOZART 29. Symfonia A-dur KV 201

kup bilet on-line


Johann Baptist Georg Neruda (1711-76) to nieco zapomniany czeski kompozytor epoki klasycyzmu, autor kilkunastu symfonii i koncertów, a także sonat, dzieł kościelnych i opery Les Troyeurs. Trzyczęściowy Koncert jest kompozycją pierwotnie przeznaczoną na trąbkę i orkiestrę kameralną. Utwór wymaga od trębacza sporych umiejętności. Stanisław Dziewior związany jest z NOSPR w Katowicach, gdzie od dawna pracuje na stanowisku trębacza-solisty. Ponadto pełni funkcję kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W jego interpretacji usłyszymy to interesujące, choć z niewiadomych powodów rzadko wykonywane dzieło.
Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę c-moll jest jednym z najbardziej znanych utworów Dymitra Szostakowicza. Prawykonanie odbyło się w Petersburgu w 1933 roku, a partię fortepianu grał sam kompozytor. Składa się z czterech części, w których solowej partii fortepianu towarzyszy orkiestra smyczkowa wzbogacona o trąbkę, podejmującą rolę konkurencyjnego instrumentu koncertującego. Krytycy podkreślali liryzm partytury, dzisiaj bardziej zwracają uwagę dramatyczne skrajności i groteska. Finał z gamą humorystycznych cytatów z sonaty fortepianowej Josepha Hydna, ronda Ludwiga van Beethovena i piosenek ludowych i pastiszem Sergiusza Prokofiewa ktoś nazwał „rozwiązaniem, w którym Rossini spotyka Myszkę Miki”. W tym utworze solistami będą Stanisław i Michał Dziewiorowie – ojciec i syn. Michał jeszcze jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ale już z bogatym kontem artystycznym w postaci wielu nagród zdobytych na konkursach i festiwalach oraz występów i recitali.
XXIX Symfonia A-dur (KV 201) Wolfganga Amadeusa Mozarta powstała w roku 1774 w Salzburgu. Autor miał wówczas 18 lat. Mimo to dzieło uważane jest za jedną z najlepszych wczesnych symfonii kompozytora.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jacek Rogala.


STANISŁAW DZIEWIOR
Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą związany jest od 1980 roku, pełniąc obecnie funkcję trębacza-solisty.
Jako muzyk tej orkiestry wziął udział w ponad stu tournée koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali muzycznych. Koncertował pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak m.in: Leonard Bernstein, Christoph Eschenbach, Kurt Masur, Lorin Maazel, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski.
Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych.
Jako solista nagrał dla Polskiego Radia Koncert na trąbkę i orkiestrę Aleksandra Arutuniana, Concerto in modo antico Andrzeja Panufnika, Koncert na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Meyera, Koncert na trąbkę i orkiestrę Mieczysława Weinberga. Jest prawykonawcą Solemn Concerto na trąbkę i orkiestrę Krzesimira Dębskiego.
Współpracował z orkiestrami, m.in.: Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Częstochowska, Orkiestra Aukso.
W Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na stanowisku profesora prowadzi klasę trąbki oraz pełni funkcję kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji. Jego studenci są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Uczestniczy w pracach jury konkursów i przesłuchań oraz prowadzi działalność konsultacyjną w klasach trąbki szkół muzycznych I i II stopnia.


MICHAŁ DZIEWIOR
Jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. Wojciecha Świtały. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych pedagogów, jak: Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Bernd Goetzke, Nikolai Demidenko, Yves Henry, Tobias Koch, Anna Malikova, Tamas Ungar.
Do jego najważniejszych osiągnięć należą między innymi: I nagroda w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. w Warszawie (2012), III nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim dla dzieci i młodzieży w Warszawie (2012), III nagroda na IX festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie (2012), tytuł laureata Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2015), IV Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Katowicach (2016), III nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2017). W 2012 roku został nagrodzony stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Występował z recitalami, m. in. w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Koncertował z Filharmonią Śląską, Filharmonią Podkarpacką. W 2015 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Das Sinfonieorchester Berlin, inaugurując sezon koncertowy tej orkiestry, a w roku 2016 – z recitalem na 50. Festiwalu Chopinowskim w Nohant we Francji.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

strona główna

Maj 2018