W listopadzie, jak zawsze, zapraszamy melomanów na dwa koncerty gitarowe. Tym razem zastosowano podział na dzień polski i klasyczny. Wtorek poświęcony jest zatem utworom rodzimym, w trzech przypadkach powiązanych z Wrocławiem, także jeśli chodzi o dzieło boliwijskiego kompozytora Jamie Mirtenbauma Zenamona, który napisał swój Concierto de Wrocław w roku 2000 z okazji Milenium stolicy Dolnego Śląska. Zwracamy uwagę na dzieło Aleksandra Tansmana, Polaka, który większą część życia spędził we Francji, będąc w połowie XX wieku jednym z najbardziej popularnych kompozytorów na świecie. Tymczasem my dopiero odkrywamy jego twórczość. Tego wieczoru będziemy również świadkami prawykonania utworu Marka Pasiecznego.



BEATA BĘDKOWSKA-HUANG
Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach.; ukończyła również studia podyplomowe jako stypendystka DAAD oraz solistyczne. Jest laureatką wielu nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. w Tychach 1986, we Freiburgu 1995, Monachium 1995, Benicasim (Spanien)1996, Frechen 1997 (Niemcy), Tredrez-Locquemeau, Frankreich) 1998 oraz w Garniano (Włochy) 2001.


MATTHIAS KLÄGER
Ukończył z wyróżnieniem Musikhochschule we Freiburgu w klasie prof. Ihsana Turnagöla i prof Sonji Prunnbauer, a także École Normale de Musique w Paryżu u Aberto Ponce. Był laureatem Międzynarodowego Konkursu Gitarowego Freiburg – Strasburg – Bazylea oraz V Międzynarodowego Konkursu Gitary w Mettmann. Artysta prowadzi klasę gitary w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium.


JAKUB KOŚCIUSZKO
Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze - klasa maestro Zorana Dukiča. Artysta zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych w Krynicy, Sanoku, Krzyżowej i Lublinie.


MAREK PASIECZNY
Kompozytor, gitarzysta; ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego, a także studia podyplomowe oraz mistrzowskie w zakresie kompozycji i wykonawstwa (gitara) na The Royal Academy of Music w Szkocji, również z wyróżnieniem. Jest laureatem pierwszych miejsc: na międzynarodowym konkursie Nowa Tradycja Warszawa’2008 (za oryginalne kompozycje Sześć melodii ludowych), The Dundee Guitar Festival Scholarship Prize Competition w 2006, Chanterelle Guitar Prize Competition w 2005, oraz II Konkursu Kompozytorskiego im. T. Olchowskiego w 2004. Jest stypendystą RSAMD, „Leverhulm Scholarship” (Wielka Brytania), Stypendium Rządu Szkocji „SAAS”, „The John Mather Trust” (Wielka Brytania), Stypendium „Jack Mamond Guitar Scholarship”, (Wielka Brytania), Ministra Kultury RP „Młoda Polska”, „Socrates Erazmus” Zwolle (Holandia). Artysta obecnie rozpoczął doktorat na Uniwersytecie w Wellington /Nowa Zelandia/.


WROCŁAWSKI KWARTET GITAROWY
Grupa istnieje od 10 lat; swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wykonaniom takich utworów, jak: Concierto Andaluz J. Rodrigo czy Concierto de Wrocław. Zespół tworzą utalentowani gitarzyści młodego pokolenia: Kamil Bartnik, Michał Bąk, Marek Długosz, Bartłomiej Helwing. Każdy z nich może się pochwalić wybitnymi osiągnięciami artystycznymi. Kamil Bartnik jest muzykiem niezwykle wszechstronnym. Świadczą o tym nagrody zdobyte na ponad 20 konkursach gitarowych i kompozytorskich. Współpracował z wieloma cenionymi orkiestrami i dyrygentami. Michał Bąk jest studentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie Marka Zielińskiego. Mimo młodego wieku z powodzeniem wykonuje trudną i różnorodną literaturę gitarową. Marek Długosz jest wychowankiem tak wybitnych pedagogów, jak: Konrad Ragossnig i Alexander Swete. Bartłomiej Helwing ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Swój nieprzeciętny talent rozwijał pod opieką prof. Piotra Zaleskiego. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w Koszalinie, Fiuggi (Włochy), Gdańsku. Współpracuje z Wrocławskim Teatrem Muzycznym, Operą Wrocławską i Filharmonią Wrocławską. Prowadzi klasę gitary w szkole muzycznej we Wrocławiu.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.


wstecz

góra