Autorski program pary solistów z Kanady można by podzielić na dwie części: w jednej znajdują się utwory muzyki autonomicznej, w drugiej ilustracyjnej. Nie jest to ścisły, idealny podział, bo oba nurty często zazębiają się i nierzadko uzupełniają, w każdym razie w perspektywie mamy praktyczne rozpoznanie tej opozycji, gdy nasza wyobraźnia raz snuć będzie bardzo konkretne obrazy, a raz zatopi się w „czystej” muzyce absolutnej. Kompozycja rozpoczynająca wtorkowy wieczór kameralny to dzieło francuskiego twórcy – Henriego Dutilleux ur. w 1916 r. – które „opowiada tylko o sobie”, w zasadzie nie kieruje naszej uwagi ku pozamuzycznym treściom. Do drugiej grupy tworzącej rodzaj dokumentu należy Sonata 1 X 1905 Z ulicy L. Janaczka, już w tytule zapowiadająca realny temat z życia, a konkretnie przywołuje historię manifestacji ulicznej w Brnie i tragiczną śmierć robotnika. W inną sferę skojarzeń prowadzi nas tryptyk K. Szymanowskiego Metopy, który powstał z inspiracji znanymi płaskorzeźbami (metopami) ze świątyni na Sycylii. Z kolei poemat choreograficzny La Valse Ravela to słynna apoteoza walca wiedeńskiego. Pozostałe utwory, które usłyszymy podczas tego koncertu to dzieła niemal zupełnie autonomiczne, (choć niepozbawione emocji), jak np. Etiudy Françoisa Morela, lub kompozycje kierujące uwagę w stronę pozamuzycznych tropów (Chochliki czy Leśni biegacze z preludiów Kanadyjczyka Chatillona). Pragniemy podkreślić, że te naprawdę interesujące i piękne utwory mamy okazję wysłuchać w mistrzowskim wykonaniu dwojga znanych na świecie artystów. Tego koncertu nie można opuścić!



MIKOŁAJ WARSZYŃSKI
Urodził się w Gdańsku. Jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. W 2000 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na Uniwersytecie Albertańskim w Edmonton, otrzymując w nagrodę stypendium im. Richarda Eatona. Umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach muzycznych w Mozarteum w Salzburgu. W 1999 koncertował jako solista w Letnim Festiwalu Muzycznym w Aspen w USA oraz zadebiutował z Edmontońską Orkiestrą Symfoniczną. W 2004 ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Aquilesa Delle Vigne‘a w Konserwatorium Muzycznym w Rotterdamie. W okresie tych studiów Narodowa Fundacja Instrumentów w Amsterdamie nagrodziła go możliwością użytkowania fortepianu Sautera. Po powrocie do Kanady w 2004 przyznano mu stypendium na indywidualne studia pianistyczne w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Banff. W 2007 artysta otrzymał dyplom magistra w klasie fortepianu Paula Stewarta oraz Marka Duranda na Uniwersytecie w Montrealu, gdzie obecnie kontynuuje studia doktorskie. W tym samym roku zdobył złoty medal na Festiwalu Muzycznym w Royaume (Festival de musique du Royaume in Quebéc). W grudniu 2007, wraz z pianistką Zuzaną Šimurdovą, występował w światowej premierze Luminiscence – poematu symfonicznego na dwa fortepiany Rossa Perrina, a także w pólnocno-amerykańskiej premierze utworu na dwa fortepiany Desintegration kanadyjskiego kompozytora Claude‘a Viviera. Jako członek „The Warszynski Trio“ brał udział w serii koncertów kameralnych pod patronatem Towarzystwa Koncertowego Kompozytorów Edmontońskich (Edmonton Composer‘s Concert Society), uwieńczonej wydaniem płyty.


ZUZANA ŠIMURDOVÁ
Urodziła się w Czechach w Ostrawie, gdzie jej pradziadek Eduard Marhula, uczeń Leosa Janaczka, założył pierwszą szkołę muzyczną, która teraz nosi jego imię. Jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego im. L. Janaczka w Ostrawie w klasie prof. M. Tugendliebovej, Akademii Muzycznej im. L. Janaczka (JAM) w Brnie pod kierunkiem prof. V. Slavikovej oraz duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. A. M. Staehra. Jest laureatką II nagrody Międzynarodowego Konkursu w Londynie, I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. L. Janaczka w Baden (Austria), nagrody Ciriusa, I nagrody oraz nagrody imienia J. Seidlera Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Londynie i nagrody Vivacite Montréal oraz wygrała konkurs na solistkę Orkiestry LUUMS. Jako jedyna pianistka z Czech zakwalifikowała się w 2005 do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W 2007, razem z Mikołajem Warszyńskim, wystąpiła w światowej premierze poematu symfonicznego na dwa fortepiany Luminiscence kanadyjskiego twórcy R. Perrina, a także w północno-amerykańskiej premierze Disentergration legendarnego Caude’a Viviera. Od grudnia 2006 mieszka na stałe w Montrealu w Kanadzie, gdzie kontynuuje studia pianistyczne na Uniwersytecie Montrealskim.


góra