9 grudnia, niedziela, godz. 11.00, sala koncertowa

ANNA SIKORZAK-OLEK kierownictwo artystyczne
MKiDN

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Niespotykany zespół złożony z uczniów warszawskiej szkoły muzycznej grających na dwudziestu harfach zaprezentuje słuchaczom różnorodne, specjalnie zaaranżowane popularne utwory. Najmłodsi melomani będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się harfom i posłuchać ich brzmienia kreowanego przez niewiele od nich starszych artystów. Tajniki tego niezwykłego instrumentu odkrywać będzie Anna Sikorzak-Olek, wybitna solistka i kameralistka, która przedstawi jego historię, a także zaprezentuje frapujące, współczesne efekty dźwiękowe.

Koncert dla dzieci od lat 5

WIKTORSKA HARP OPEN
Jedyny taki zespół w Polsce. Powstał w 2009 r. z inicjatywy Anny Sikorzak-Olek i Stowarzyszenia „Harfa Dzieciom”. Dzięki wsparciu dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Kurpińskiego przy ul. Wiktorskiej w Warszawie i współpracy pedagogów klas harfy z Warszawy, dzięki entuzjazmowi dzieci, rodziców i dziadków w koncertach „Wiktorska Harp Open” przez lata brało udział ponad 80 młodych harfistów. Zespół występował już na wielu koncertach i festiwalach, otrzymał nagrodę Grupy MoCarta i brał udział w dwóch programach telewizyjnych oraz w programach Radia Bajka.

ANNA SIKORZAK-OLEK
Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną. Uczestniczyła w licznych międzynarodowych konkursach i kursach harfowych we Francji, Niemczech, Czechosłowacji i we Włoszech. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka, a także kameralistka występując w duetach z fletem, obojem, sopranem, na dwie harfy i z perkusją. Ma w repertuarze kilkanaście koncertów solowych, z których wiele wykonała po raz pierwszy w Polsce. Wiele uwagi poświęca prawykonaniom muzyki współczesnej, biorąc udział w prestiżowych festiwalach. Od wielu lat gra w orkiestrach symfonicznych: była harfistką Filharmonii w Olsztynie, Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i orkiestry Sinfonia Varsowia Obecnie na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Artystka dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywa również muzykę teatralną i filmową (m.in. Z. Preisnera, M. Lorenca, S. Radwana, K. Dębskiego, P. Mykietyna). Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt, m.in. recital z flecistą Kazimierzem Moszyńskim, muzykę kameralną na harfę Grażyny Bacewicz, płytę z koncertami harfowymi XX wieku nagraną z orkiestrą Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal, płytę z koncertem Primavera i muzyką teatralną M. Hertela, album płytowy Polskie koncerty harfowe, płytę Souvenir - klasyczne przeboje na skrzypce i harfę z udziałem męża – Jarosława Olka, nominowane do nagrody Fryderyki: Osjan i koncert S. Moryty, a także nominowaną do nagrody ICMA 2018 płytę autorską Michała Travlos nagraną z flecistką Iwoną Glinką-Travlos. Jest także pedagogiem w ZPSM im. K. Szymanowskiego i PSM im. K. Kurpińskiego w Warszawie, a po uzyskaniu doktoratu otworzyła klasę harfy w AM im. S. Moniuszki w Gdańsku.