5 lutego 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

TOMASZ STRAHL wiolonczela
MARCIN GUMIELA, KAMIL KĘSKA dźwięki elektroniczne i live electronics
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
WOJCIECH PŁAWNER dyrygent

I. F. DOBRZYŃSKI Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30
M. GUMIELA Koncert na wiolonczelę, orkiestrę i dźwięki elektroniczne (warstwa elektroniczna: Marcin Gumiela i Kamil Kęska)
(pierwsze wykonanie w Kielcach)
M. MAŁECKI Concertino na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną (pierwsze wykonanie w Kielcach)
A. DVOŘÁK VIII Symfonia G-dur op. 88


kup bilet on-line


Ignacy Feliks Dobrzyński (1807-1868) był starszym kolegą Fryderyka Chopina w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. Jednak jego interesująca i bardzo wszechstronna twórczość pozostała w cieniu dokonań genialnego, triumfującego w Europie Chopina.
Monbar, czyli Flibustierowie – jedyna opera kompozytora (1837-38) – na prawykonanie czekała do 1863 roku. Pasjonujące libretto osnute na noweli Der Flibustier K.F. van der Veldego napisał Ludwik Paprocki, prywatnie przyjaciel Dobrzyńskiego.
Marcin Gumiela – rocznik 1980) – kompozytor, absolwent Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2006). Jego utwory prezentowane były na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Warszawskiej Jesieni. Koncert na wiolonczelę, orkiestrę i dźwięki elektroniczne będzie miał swoje pierwsze wykonanie w Kielcach. Warstwę instrumentalną utworu wzbogacają tytułowe dźwięki elektroniczne.
Concertino na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Macieja Małeckiego powstało na przełomie 2012 i 2013 roku z przeznaczeniem dla Tomasza Strahla. Maciej Małecki współpracował z wiolonczelistą już wcześniej, pisząc dla niego Sonatę-Fantazję na wiolonczelę solo. Nowy utwór składa się z dwóch – płynnie przechodzących w siebie – części. Nagrania dokonano podczas katowickiego 5. Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza 28 kwietnia 2013 roku.
Na zakończenie wieczoru prawdziwy muzyczny hit – VIII Symfonia G-dur Antonina Dvořáka – „dyskretnie inspirowana czeskim folklorem”, pełna przepięknych melodii tworzących kalejdoskop barwnych obrazów muzycznych.
Z niecierpliwością czekamy na ten koncert, podczas którego wystąpi jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów – Tomasz Strahl.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Wojciech Pławner, urodzony w 1984 r. w Łodzi, skrzypek i dyrygent, brat znakomitego skrzypka – Piotra. Artysta dotychczas zbierał laury na konkursach skrzypcowych, teraz postanowił spróbować sił jako dyrygent, dawny instrument – wydaje się – pozostawiając bratu.


TOMASZ STRAHL
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. K. Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Studiował również kameralistykę pod kierunkiem Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wykonawczych, m. in. w Poznaniu, Warszawie, a także w San Sebastian ( I nagroda V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. N. Zabaleta w Hiszpanii w 1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium polsko-japońskiej Fundacji JESC w 1994. Występował pod batutą wielu polskich i zagranicznych dyrygentów, z takimi orkiestrami, jak: NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Sofijska, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Orchestra Sinfonica Municipal Saõ Paulo i in. Współpracuje z Kwartetem Wilanów, Prima Vista i Śląskim. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych (Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St. John's Smith Square w Londynie, Art Center w Tel Avivie, Toppan Hall w Tokyo, L'Auditorii w Barcelonie, Sala im. M. Glinki w Sankt Peterburgu). Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Jest współzałożycielem Chopin Duo. Zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. Wykładał podczas licznych kursów mistrzowskich w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii oraz w Ameryce Płd. W 2005 poprowadził cykl wykładów i koncertował podczas prestiżowej Akademii Międzynarodowej „Wien, Prag, Budapest, 05”. Gra na instrumencie Leopold Widhalm - Norymberga, 1778.
Obecnie sprawuje urząd Dziekana Wydziału Instrumentalnego uczelni. Od 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego dzieł kameralnych Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera.


WOJCIECH PŁAWNER
Skrzypek i dyrygent. Obecnie jest studentem dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego. W 2014 r. ukończył Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Uczestniczył w V Międzynarodowej Akademii Dyrygentów w Radomiu oraz w II Kursach Dyrygenckich w Krakowie. W 2013 zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. Jako dyrygent miał okazję współpracować z takimi orkiestrami jak Radomska Orkiestra Kameralna oraz Polska Orkiestra Radiowa.


powrót do strony głównej