5 stycznia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

DZISIAJ W BETLEJEM

CHÓR FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
JANUSZ KRÓL przygotowanie chóru
KRZYSZTOF JOŃCZYK współpraca

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

Jedyna taka okazja! Kolędy śpiewane przez publiczność wspólnie z chórem przy akompaniamencie naszej Orkiestry.

kup bilet on-lineZa nami już Święta Bożego Narodzenia – pośpieszne przygotowania Wigilii, rodzinne powitania i ogólny rozgardiasz, który może nie zawsze sprzyjał kolędowaniu. Dzisiaj mamy okazję nadrobić tę straconą okazję – Filharmonia zaprasza na koncert, podczas którego śpiewać będziemy wspólnie z Chórem i towarzyszącą zespołowi Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Jacka Rogali kolędy. Te dobrze znane, od stuleci niezmienne, ocalające w nas dobro i piękno, gdy współbrzmią. Co chyba ważne szczególnie teraz, gdy tak trudno nam odnaleźć radość z bycia razem i tak trudno dostrzec jednoczące nas więzi.
Cieszymy się bardzo na te wspólne chwile, a również i z tego powodu, że po raz pierwszy zaprezentuje się nasz chór, który ukonstytuował się całkiem niedawno i teraz będzie miał swój premierowy występ. Zespół przygotował Janusz Król, dla którego będzie to swoisty come-back, bowiem w latach 1991-1994 prowadził Chór – wówczas – Państwowej Filharmonii im. Oskara Kolberga.


JANUSZ KRÓL
Urodził się w 1951 na Mazurach w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1975. Po studiach podjął pracę w WSP w Kielcach, szybko awansując. Podstawą awansów są głównie efekty pracy z chórem Instytutu, który z małymi przerwami prowadzi do dziś. W 1986 przeprowadził przewód kwalifikacyjny I stopnia, a następnie II stopnia. Od 1999 jest profesorem mianowanym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Posiada bogaty dorobek artystyczny. Uczestniczył w poważnych artystycznych projektach wykonawczych. Wykonuje utwory m. in. J. Haydna, W. A. Mozarta, C. Orffa, L. van Beethovena, A. Vivaldiego i innych. Jest organizatorem seminariów i warsztatów dyrygenckich dla nauczycieli – dyrygentów chórów szkolnych, stałym konsultantem programu „Śpiewająca Polska”, bierze udział w pracach jury na przeglądach i konkursach chóralnych. Czterdziestolecie pracy zawodowej to przykład niestrudzonej działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej Janusza Króla, przykład twórczego, właściwego edukacyjnie i artystycznie wykorzystania potencjału studentów Instytutu Wychowania Muzycznego UJK. Był wielokrotnie odznaczany, nagradzany i wyróżniany, m.in. nagrodą miasta Kielce.


JACEK ROGALA
Szef Filharmonii Świętokrzyskiej.
strona główna

Styczeń 2018