4 grudnia, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

Le Banjo op. 15

100 Lat Niepodległości

100 lat  Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie

Polska i USA wspólnie świętują dwie rocznie: odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. To epokowe wydarzenie dyplomaci amerykańscy zamierzają uczcić, wyruszając w podróż do 100 miast Polski – m.in. do Kielc. Zaplanowano spotkania i imprezy, by przypomnieć i podkreślić łączącą nas historię, wspólne wartości i współpracę, ale także, czy może przede wszystkim, aby razem się radować, bo przecież okazja jest wyśmienita!
W naszej Filharmonii wspólnie postanowiliśmy zorganizować koncert, na którym wystąpi Neal Larrabee – pianista amerykański znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina, wyróżniony podczas IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Swój recital artysta rozpocznie się od dwóch miniatur Ignacego Jana Paderewskiego: lirycznej, podobnej do ballady Legendy As-dur Paderewskiego i delikatnej w nastroju Melodii z op. 16. Część polską zakończy, jakże by inaczej! – Chopinem – a mianowicie Fantazją f-moll, którą pewien Brytyjczyk nazwał „koroną twórczości” naszego geniusza oraz jednym z najpopularniejszych dzieł Chopina, czyli wielkim heroicznym Polonezem As-dur op. 53.
W części poświęconej kompozytorom amerykańskim usłyszymy utwory Samuela Barbera (1910-81) i Louisa M. Gottschalka (1829-69). Pierwszy – znany głównie z Adagia na smyczki, w 1949 r. napisał Sonatę fortepianową, którą tak mistrzowsko wykonał i uwiecznił na płycie Vladimir Horowitz, że… może to z tego względu nie tak często jest wykonywana?.
Louis M. Gottschalk, dziewiętnastowieczny wirtuoz-pianista i kompozytor tworzył muzykę o specyficznym latynosko-amerykańskim kolorycie, czym być może zwiastował erę ragtime’u i jazzu.
Na pewno atrakcją tego wydarzenia w Kielcach będzie również wystawa Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie o Herbercie Hooverze – 31. Prezydencie Stanów Zjednoczonych – wielce zasłużonym dla Polaków w okresie międzywojennym.
Więcej szczegółów wieczoru w Filharmonii nie zdradzamy – kto bowiem nie lubi Hitchcockowskiego rosnącego napięcia?

W przerwie koncertu otwarcie wystawy HERBERT HOOVER – FILANTROP I PRZYJACIEL POLSKI przygotowanej przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie więcej >>>

NEAL LARRABEE
Pianista amerykański koncertujący w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Występował w największych ośrodkach muzycznych: w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, Berlinie, Warszawie i Moskwie. Odbył podróże koncertowe w Niemczech, Rosji, Polsce i Rumunii, Argentynie i Brazylii.
W Polsce znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina. Ukończył studia w Eastman School of Music i Juilliard School of Music. Jako stypendysta Fulbrighta studiował też w Konserwatorium Moskiewskim pod kierunkiem Stanisława Neuhausa i był pierwszym pianistą amerykańskim uczącym się w Związku Radzieckim dzięki oficjalnemu państwowemu stypendium.
Laureat licznych konkursów pianistycznych, w tym V Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Był także pierwszym pianistą nagrodzonym medalem Artura Rubisteina jako zwycięzca Konkursu Federacji Młodych Muzyków w Los Angeles.