2 czerwca 2015, wtorek, g. 19.00, Dziedziniec Filharmonii

SOUND ART
INSTALACJE I RZEŹBY DŹWIĘKOWE


WOJCIECH LIPIŃSKI gitara
RAFAŁ ZAPAŁA live electronics

R. ZAPAŁA The Splitter na gitarę i live electronics*

W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony na foyer.

kup bilet on-line


Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor - rezydent”
Kompozytorem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2014/2015 jest Rafał Zapała

Instytut Muzyki i Tańca

Kompozytor zaprasza na kielecką wersję projektu the Splitter. Została ona przygotowana w ramach programu „Kompozytor-Rezydent”. Rafał Zapała wraz z gitarzystą Wojciechem Lipińskim zaprezentują nietypowe zdarzenie muzyczne, które jest zarazem koncertem i instalacją muzyczną. Dźwięki tradycyjnej gitary akustycznej zostaną przetworzone za pomocą środków elektronicznych. Brzmienie strun będzie na żywo „rozszczepiane” na drobne mikrodźwięki i „rozrzucone” za pomocą głośników rozmieszczonych wokół publiczności. Ten nietypowy koncert, łączący muzykę akustyczną i elektroniczną, odbędzie się na dziedzińcu Filharmonii. W przypadku załamania aury ewakuować się będziemy do sali kameralnej.




WOJCIECH LIPIŃSKI
Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki oraz studia podyplomowe w Hochschule für Künste Bremen pod kierunkiem profesorów Bernarda Hebba i Jensa Wagnera. Z powodzeniem brał udział w wielu konkursach i kursach mistrzowskich, m.in. w Hiszpanii, Czechach, Niemczech i Francji. Jest również laureatem konkursów gitary klasycznej w Koninie, Kielcach, Gdańsku i Lublinie. Od 2005 jest asystentem w Instytucie Edukacji Muzycznej w Kielcach, gdzie prowadzi zajęcia z gitary oraz zespoły kameralne. Pracuje także jako nauczyciel ZPSM I i II stopnia w Kielcach, prowadząc klasę gitary klasycznej i elektrycznej gitary jazzowej. Artysta jest również wielkim fanem jazzu i muzyki improwizowanej. Doświadczenie w tym kierunku zdobywał pod okiem Gary’ego Wittnera (USA) i Martina Schaberla (Austria). Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. Od 2008 pracuje i nagrywa z zespołem Agnieszki Greinert – śpiewającej aktorki. Współpracuje z łódzką „filmówką”, akompaniując aktorom, pisząc i aranżując muzykę na potrzeby spektakli teatralnych. Stale koncertuje ze swoją żoną Aleksandrą Lipińską, tworząc jazzowy duet Tea For Two, w którym wykorzystuje oprócz gitary tworzone na żywo loopy. Gra na wielu odmianach gitar: klasycznej, akustycznej i jazzowej. Chętnie korzysta z dobrodziejstw elektroniki, modulującej tradycyjny dźwięk instrumentu.
W roku 2011 wykonał koncert Aleksandra Tansmana Hommage a Manuel de Falla z towarzyszeniem Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali podczas VII Warszawskiego Festiwalu Gitarowego. Było to jedno z pierwszych wykonań w Polsce. Jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitara Viva!, którego szósta edycja odbędzie się w tym roku w Kielcach.


RAFAŁ ZAPAŁA
Kompozytor-rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2014/2015 Urodzony w Kielcach w 1975 r. kompozytor, improwizator (pianista, perkusista, live electronics), artysta dźwięku.
Zapała nie dostrzega granic pomiędzy muzyką poznaną poprzez akademickie wykształcenie, muzyczne doświadczenia kontrkultury i współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki. Jego muzyka jest prezentowana na festiwalach muzyki współczesnej, w jazzowych klubach, na scenach muzyki eksperymentalnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich. Ukończył studia z kompozycji muzyki (magister, doktor) i dyrygentury chóralnej (magister). Uczestniczył w kursach, m.in.: K. Stockhausena (Kürten 2008), Acanthes Courses (Metz, 2010 z IRCAM, T. Murailem, B. Furrerem), P. Oliveros (STEIM, Amsterdam) i innych.
Artysta–rezydent m.in.: w Stanford University–CCRMA (01-03.2014), CK "Zamek" (2014), założyciel i prezes fundacji an_ARCHE NewMusicFoundation oraz wielu zespołów i projektów muzycznych (z muzyką współczesną komponowaną, improwizowaną, elektroniczną, eksperymentalną). Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Kompozycji i współtworzy Studio Muzyki Elektronicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jego autorska koncepcja Live Electronic Preparation (LEP Technique) jest opublikowana jako rozdział Oxford Handbook of Interactive Audio (Oxford University Press, 2014).



powrót do strony głównej