LUDOWY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY PROMNI
Zespół tworzy grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku.
Dzisiaj w profesjonalnie prowadzonym zespole tańczy i śpiewa około 100 studentów SGGW i innych warszawskich uczelni wyższych, zaś muzykami kapeli są studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz instrumentaliści orkiestry Sinfonia Varsovia.
Repertuar zespołu obejmuje artystycznie opracowane, jednak utrzymujące charakterystyczne cechy i kontekst obyczaju tańce, pieśni i melodie 16 regionów centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski oraz tańce narodowe: polonez, kujawiak, oberek, mazur i krakowiak.
Od kilku lat Promni współpracują również m.in. z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadząc warsztaty przybliżające folklor Polski międzynarodowym odbiorcom.
W latach 2004-2005 oraz 2011-2012 LZA Promni przygotował i przeprowadził dla Kancelarii Prezydenta RP ceremoniał dożynkowy podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Patronat honorowy nad Koncertem Galowym 40-lecia naszego zespołu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Zespół występuje nie tylko na największych scenach Warszawy (Sala Kongresowa, Teatr Roma, Teatr Polski, Teatr Dramatyczny), ale również na terenie całego kraju oraz za granicą: na Białorusi, w Belgii, Czarnogórze, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Jugosławii, Kanadzie, Korei Płd. i Płn., Litwie, Łotwie, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanie, Turcji, Watykanie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ukrainie i USA.


ZESPÓŁ REGIONALNY ISTEBNA
Najstarszy polski zespół folklorystyczny, który swymi korzeniami sięga aż 1901 roku, a zasłynął m.in. tym, że występował dla samego cesarza Franciszka Józefa w Wiedniu w 1908 roku.
Istebna uczestniczyła w realizacji scen wesela ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies, w którym zespół zagrał znaczny epizod. Przez te wszystkie lata zespół tańczył na scenach całej Polski, brał udział w licznych festiwalach, zarówno w kraju, jak i niemal całej Europie, a także w Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mongolii, Jordanii i trzykrotnie w Chinach.
Istebna wygrywała największe polskie konkursy zespołów ludowych i jest laureatem najważniejszych nagród w dziedzinie folkloru. Od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymała specjalną statuetkę, natomiast w 2011 zespół uhonorowano najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej - nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Zespół pozostaje wierny od początku swojej tradycji góralskiej, a jego repertuar oparty jest zarówno o pasterskie obyczaje regionu, jak i życie codzienne górali śląskich. Prezentowane tańce to Świńszczok, Kołomajka, Kowol, Rejna Piłka czy Czworok, a także tańczone przez mężczyzn – Kapitan oraz Beczka. Natomiast do najbardziej charakterystycznych tańców zalotnych należy Owiynżiok, który składa się z trzech części, a występuje jedynie w Trójwsi Beskidzkiej W repertuarze zespołu znajdują się ponadto rytmiczne zabawy, jak typowo dziewczęca Kapusta lub tańczone w trójkach Placki. Tańcom i śpiewom towarzyszy różnorodna muzyka, grana m.in. na takich instrumentach, jak heligonka, trombita, fujarka, obok instrumentów smyczkowych; są to zwykle skrzypce, altówka i kontrabas. Od sierpnia 2006 zespołem kieruje Tadeusz Papierzyński. Cała grupa liczy ponad czterdziestu członków w wieku 14-25 lat.


MAŁGORZATA MICHAŁOWSKA-WÓJCIK
Od 37 lat zajmuje się upowszechnianiem kultury ludowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zna środowisko wykonawców tańców i muzyki ludowej zarówno na terenie województwa świętokrzyskiego, jak i całego kraju. Animuje działania służące promocji i popularyzacji folkloru. Jest współorganizatorem Buskich Spotkań z Folklorem czyli przeglądu kapel, śpiewaków, zespołów pieśni i tańca oraz zespołów śpiewaczych z całego województwa. Jest także oraz organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej. W zakresie ochrony tańców i muzyki ludowej współpracuje z krajami europejskimi, m.in. była autorką i menadżerem projektu Tańce ludowe dawniej i dziś we współpracy z Uniwersytetem w Trondheim w Norwegii.






powrót do strony głównej