1 kwietnia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

CHOPIN SYMPHONY JAZZ PROJECT

WARSAW JAZZ QUARTET:
ROBERT MAJEWSKI trąbka, flugelhorn
MACIEJ SIKAŁA saksofony
PAWEŁ PERLIŃSKI fortepian
ANDRZEJ ŁUKASIK kontrabas
SEBASTIAN FRANKIEWICZ perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent


STOART  Stowarzyszenie Muzyka

kup bilet on-line


Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani, tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły mniejszych składów instrumentalnych – od solowego fortepianu, poprzez comba jazzowe, do tria jazzowego z orkiestra kameralną. Najnowszy projekt zaproponowany przez grupę wybitnych jazzowych muzyków jest nowatorską, bo pierwszą próbą przetransponowania twórczości Fryderyka Chopina na kwintet jazzowy i duży skład orkiestry symfonicznej. Jest to unikatowe podejście zarówno ze względu na rzadko spotykany, nietypowy sposób interpretacji tych dzieł, jak i na rozmiar aparatu wykonawczego.
ROBERT MAJEWSKI
Wybitny trębacz jazzowy, muzyk sesyjny. Występował wspólnie z takimi gwiazdami światowego jazzu jak: Clark Terry, Roy Hargrove i Nicolas Payton. Nagrywał muzykę filmową i teatralną, zapraszany przez takich twórców jak Z. Preisner, K. Dębski, J. Satanowski. W 2005, po śmierci swojego ojca, zajął jego miejsce w czołowym zespole jazzu tradycyjnego Old Timers. Jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w Z.P.S.M. II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. W uznaniu wybitnych osiągnięć w propagowaniu polskiego jazzu otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

MACIEJ SIKAŁA
Saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród, m.in. :I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1986), nagrody Programu III Polskiego Radia - Mateusz '95, I miejsca w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w l. 1995- 2001 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001. Grał w takich zespołach, jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester'em Bowie i Kenny Wheeler'em. Obecnie współpracuje z Kwartetem Wojciecha Niedzieli, Kwartetem Artura Dutkiewicza, Sopot - Hamburg Jazz Quintet. Nagrał ok. 30 płyt jazzowych, w tym autorskie: Blue Destinations oraz The Sheep is Found (nominacja płyty do Fryderyka 2001 i nominacja artysty w kategorii Jazzowy Muzyk Roku). Od 1998 gra w trio z Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim.

PAWEŁ PERLIŃSKI
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów, działający w różnych gatunkach muzyki. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Zbigniewa Drzewieckiego. Ceniony muzyk sesyjny, solista i kameralista. Realizuje wiele nagrań obejmujących zarówno koncerty klasyczne z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, jak i pozycje kameralne (Trio de Varsovie, Kwartet Wilanowski). Współzałożyciel słynnego kwintetu Jazz Carriers, z którym zdobył pierwsze nagrody na międzynarodowych festiwalach jazzowych. Prowadzi również działalność pedagogiczną na Wydziale Jazzu i Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie jako wykładowca harmonii jazzowej.

ANDRZEJ ŁUKASIK
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego. Karierę muzyka jazzowego rozpoczął w 1978 w Kwintecie Kazimierza Jonkisza, w skład którego wchodzili również: Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak i Janusz Skowron. Zespół w tym składzie nagrał płytę oraz uczestniczył w festiwalu Jazz Jamboree (1980). Był stypendystą nagrody im. Krzysztofa Komedy. Razem z Krzysztofem Wolińskim zdobył w 1984 wyróżnienie na konkursie jazzowym w Hoeilaart w Belgii. Członek wielu formacji jazzowych, m.in. zespołów Włodzimierza Nahornego, Novi Singers, Kazimierza Jonkisza, Pawła Perlińskiego , Big Bandu PRiTV Andrzeja Trzaskowskiego, Project Grappelli, a także Warsaw Paris Jazz Quintet. Razem z Januszem Szromem i Andrzejem Jagodzińskim stworzyli zespół Straszni Panowie Trzej.

SEBASTIAN FRANKIEWICZ
Perkusista, absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Od 2002 współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniwa Wegehaupta oraz grupy Bisquit.
Obecnie koncertuje z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguścik, Wojciechem Karolakiem, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem.Ma Na koncie ma złotą płytę za projekt Pogadaj ze mną (tekst W. Młynarski, muzyka W. Nahorny). Występował na festiwalach jazzowych, m. in. w Crest-Francja, Londynie, Wiedniu, Baku, Petersburgu, Tel Avivie, Hawanie, Pekinie, Meksyku, Bukareszcie, Sibiu (Rumunia), Kiszyniowie (Moładawia), Moskwie, Tromso (Norwegia). Album Pathfinder tria Nowicki/Święs/Frankiewicz został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii jazzowy album roku 2012.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


powrót do strony głównej