Strona główna| Dyrygent-rezydent| Artysta-rezydent| Kompozytor-rezydent| filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Kolejki do kas i sale koncertowe wypełnione do ostatniego miejsca przez nastolatków to obraz nieczęsty. W jaki sposób zatem w ciągu jednego dnia na koncercie symfonicznym udało się w jednym miejscu zebrać blisko 1200 maturzystów? To efekt Programu Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”

Idea Programu zrodziła się w wyniku obserwacji sal koncertowych filharmonii w Polsce. Pośród korzystających z oferty filharmonii nastoletnia młodzież stanowiła zaledwie procent zainteresowanych. Oferty edukacyjne filharmonii rzadko kierowane są do nastolatków. Dlatego nasz Program właśnie im został poświęcony.

Po kilkumiesięcznym okresie działań pilotażowych mających na celu poznanie specyfiki kontaktu i współpracy z nastoletnią młodzieżą, jesienią 2013 roku Program w szerszej odsłonie został wprowadzony do filharmonicznych sal koncertowych trzech miast wojewódzkich – Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W każdym z nich maturzyści biorący udział w Programie mogli bezpłatnie korzystać z oferty blisko 20 koncertów symfonicznych wraz z osobą towarzyszącą. Specjalnie dla nich każda z filharmonii zorganizowała otwartą próbę generalną, na której maturzyści nie tylko usłyszeli fragmenty utworów prezentowanych tego wieczora w filharmonii, ale także mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta. Dodatkowo chętni maturzyści mogą wziąć udział w współtworzeniu programu artystycznego głosując w plebiscycie na utwory, które ich zdaniem powinny znaleźć się w nowym sezonie artystycznym w programie filharmonii. Instytut Muzyki i Tańca zorganizował także dla nich konkurs z nagrodami, w którym zainteresowani mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z filharmonią oraz przedstawić oczekiwania, jakie według nich powinna spełniać filharmonia, aby stać się bardziej dostępną dla młodych melomanów.

Efekty naszych działań w Kielcach były widoczne już podczas pierwszej próby zorganizowanej we wrześniu 2014 r. w Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach działań pilotażowych, na której pojawiło się blisko ponad 300 maturzystów z II LO w Kielcach. Wielu z nich w filharmonii było po raz pierwszy. Wielu z pewnością kiedyś ją odwiedziło. Jednak każdy z nich od tamtej chwili zna ją znacznie lepiej i częściej będzie zwracał uwagę na ofertę koncertową filharmonii. Dowodem przemawiającym za słusznością naszej inicjatywy niech będzie ponad 700 darmowych biletów, z których w ubiegłym roku skorzystali kieleccy maturzyści.

Zatem ostrożnie, to wciąga!!!

Więcej na temat Programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"
www.filharmonia-wciaga.pl
www.facebook.com/pages/Filharmonia-Ostro%C5%BCnie-wci%C4%85ga/216653408474449?fref=ts


DO POBRANIA:
Wykaz koncertów filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! do końca 2018

ORKIESTROWNIK

Orkiestra symfoniczna to wielki organizm, współtworzą go poszczególni muzycy i ich instrumenty.
Jak odnajdują się w tej wielkiej machinie?
Jaką rolę odgrywa ich instrument?
Do czego są potrzebni na świecie tubiści?
Jakie obowiązki ma pierwszy skrzypek?
Dlaczego saksofoniści i perkusiści muszą być bardzo cierpliwi?
Jakie tajemnice kryje orkiestra symfoniczna i jej członkowie?

"Zapraszamy do oglądania ORKIESTROWNIKA - cyklu filmów poświęconych instrumentom orkiestry symfonicznej. To i wiele więcej dostępne również w formie darmowej aplikacji multimedialnej Orkiestrownik - dostępnej na orkiestrownik.pl"   O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.